Coś za coś. Czym jest reguła wzajemności i jak ją wykorzystać, aby pozyskać klienta?

Coś za coś. Czym jest reguła wzajemności i jak ją wykorzystać, aby pozyskać klienta?

Zastanawiasz się jak szybko i skutecznie pozyskać klienta w Internecie? Jedną z wykorzystywanych w sprzedaży technik jest reguła wzajemności. Czym jest i czy ty również możesz ją stosować?

Ktoś wyświadczył Ci przysługę? Podarował upominek? Czujesz się zobowiązany, aby się odwdzięczyć? Padłeś ofiarą reguły wzajemności . Wywołuje ona u biorcy uczucie presji, a to z kolei powoduje, że biorca chce się koniecznie tego uczucia pozbyć. Dlatego daje coś od siebie. Bardzo często coś, czego walce nie planował – na przykład korzysta z usługi lub kupuje produkt, którego nie potrzebuje.

Reguła wzajemności działa nawet wówczas, gdy otrzymujesz coś, o co nie prosiłeś. Ponadto, biorca rekompensuje z nawiązką. Reasumując im więcej dasz, tym presja jest większa, a biorca chce mieć gwarancję skutecznego pozbycia się uczucia zobowiązania.

Tyle teorii. Pytanie, czy to działa?

Badań przeprowadzono wiele, do najsłynniejszych należy to z 1971 roku, który przeprowadził Dennis Regan. Eksperyment był prosty. Regan wraz ze swoim asystentem zapraszał badanych pod pretekstem oceny dzieł sztuki. Badanych podzielono na dwie grupy. W trakcie badania grupy pierwszej asystent wychodził, aby zakupić napój. Napój wręczał badanym (czyli wyświadczał im przysługę, o którą nie prosili), a po ocenie wszystkich dzieł sztuki prosił badanych, aby zakupili od niego los na loterię. Dokładnie tak samo postąpił z grupą drugą, tyle że napój kupował tyko sobie.

Efekt? Ci, którzy dostali napój kupowali losy dwukrotnie częściej. Potwierdziła się także teoria o oddawaniu z nawiązką, ponieważ koszt losów przewyższył koszt napoju. Warto dawać? Warto. A jak dawać w Internecie? Prawnicy mogą w tym celu wykorzystać nasze forum pytań bezpłatnych . Tylko w kwietniu br.  liczba zadanych pytań wyniosła 1967. Prawnicy udzielili wówczas 1273 bezpłatne porady prawne! Przypadek? Czy może, aby pozyskać klienta, korzystają z reguły wzajemności?

 

Więcej o forum pytań bezpłatnych przeczytacie TUTAJ >>>

 

P.S. Nawet jeśli w regułę wzajemności nie wierzysz, lub z jakiś powodów nie chcesz jej stosować, watro czasem rozgościć się na naszym forum pytań bezpłatnych . 50 tysięcy osób szuka pomocy prawnej w naszym serwisie w każdym miesiącu, blisko 2 tysiące zostawia swoje pytanie na forum . A ponieważ łatwo możesz filtrować problemy użytkowników, równie łatwo przyjdzie Ci określić, czego szukają Twoi potencjalni klienci, tym samym – w której dziedzinie prawa warto się specjalizować, by tych klientów pozyskać.