Najnowsze pytania do prawników w specprawnik.pl
Wspierane przez specprawnik.pl
Wysłano: 4 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Jestem grafikiem 3D, freelancerem. Robie animacje dla klientów. Mam jednego klienta dla ktorego robie regularne animacje 3D na ich social media. Prac…
Małgorzata Łukasik
:
Umowa o zakazie konkurencji w przypadku umowy o dzieło jest możliwa, ale wiąże się z wypłatą odszkodowania. Zakaz musi być konkretny (dotyczyć konkretnego klienta). Umowa powinna określać: czas trwania zakazu, zakres działalności objętej zakazem (wykonywanie animacji 3D dla konkretnego klienta) oraz wysokość odszkodowania. Brak odszkodowania może stanowić podstawę do podważenia umowy, szczególnie jeśli sąd uzna, że narusza ona zasady sprawiedliwości lub uczciwej konkurencji. Zachęcam do kontaktu w celu sporządzenia precyzyjnej umowy, dostosowanej do Pana sytuacji.
Wysłano: 3 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Moj były partner mnie nęka, wydzwania do mnie, nachodzi wraz ze swoją matką i siostrą, chce mnie umęczyć bo go wyrzuciłam z domu bo był nierobem:(( Ś…
Małgorzata Łukasik
:
Rozumiem Pani trudną sytuację. Opisane zachowania kwalifikują się jako nękanie (stalking), co jest przestępstwem. Proszę zgłosić sprawę na Policję lub do Prokuratury. Może Pani również wystąpić do sądu z wnioskiem o zakaz zbliżania się. Koszty pomocy prawnej zależą od zakresu działań. Za poradę prawną zapłaci Pani od 200 do 500 zł. Reprezentacja w sądzie to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania sprawy. Zapraszam do kontaktu, aby omówić szczegóły i podjąć odpowiednie kroki prawne.
Wysłano: 3 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Czy pracownik może zostać trzecidluznikiem w firmie której pracuje ? Gdzie firma jest zadłużona u dostawcy.
Bartłomiej Skiba
:
Trzeciodłużnik to najprościej rzecz ujmując dłużnik dłużnika. Pracownik może zostać trzeciodłużnikiem w przypadku gdy pracownik posiada zobowiązania pieniężne względem pracodawcy np. z tytułu niezasadnie wypłaconych składników wynagrodzenia czy też kary pieniężnej nałożonej w ramach odpowiedzialności porządkowej pracownika.
Wysłano: 3 lipca 2025
Odpowiedzi: 3
dzień dobry, idę jutro na spotkanie z prawnikiem mojego męża i chciałabym prosić o poradę w związku ze staraniem się o ugodowy podział majątku. Mies…
Małgorzata Łukasik
:
Dzień dobry! Podział majątku obejmuje wszystko, co nabyliście wspólnie w trakcie trwania małżeństwa. "Namiot" męża może być traktowany jako jego majątek osobisty, jeśli służył tylko do jego pracy i Pani z niego nie korzystała. Podjazd, meble oraz samochody i skuter podlegają podziałowi. Wartość majątku ustala się na dzień podziału, ale bierze się pod uwagę stan z dnia ustania wspólności. Warto omówić wszystkie składniki majątku wspólnego, aby opracować Pani stanowisko w sprawie. Proszę przygotować dokumenty potwierdzające nabycie tych rzeczy. Zapraszam do dalszego kontaktu, jeśli chce Pani, abym poprowadziła tę sprawę i pomogła wynegocjować korzystny dla Pani podział majątku. Spotkanie z pełnomocnikiem drugiej strony może wymagać profesjonalnego wsparcia.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz
:
Dzień dobry, jeśli namiot został wybudowany ze środków wspólnych, to również powinien podlegać podziałowi. Co do podjazdu- istotne jest czy znajduje się on również na działce rodziców i za jakie środki został wykonany oraz jakie były ustalenia co do jego wykonania, poczynione z właścicielski nieruchomości. W grę wchodzi tu bowiem roszczenie o zwrot nakładów, które może stanowić majątek wspólny, może to być majątek osobisty męża, a mogą nie przysługiwać żadne roszczenia. Na podstawie podanych informacji nie sposób bowiem ustalić dokładnego stanu faktycznego. Podobnie jeśli chodzi o skuter- z Pani pytania nie wynika kiedy i za czyje środki został on nabyty. Zanim więc zdecyduje się Pani na zawarcie ugody z mężem, trzeba ustalić co wchodzi w skład Państwa majątku wspólnego i o co warto powalczyć. Jeśli chciałaby Pani uzyskać profesjonalną poradę w tym zakresie, zapraszam do kontaktu z kancelarią, celem ustalenia szczegółów. Specjalizuję się w sprawach rodzinnych i chętnie pomogę. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Tomasz R. Weigt
:
Dzień dobry. 1. Zasada jest taka, że przedmioty, które zostały zakupione w trakcie trwania małżeństwa ze środków pochodzących z majątku wspólnego (czyli np. bieżące wynagrodzenie małżonków) - wchodzą do majątku wspólnego. Majątek wspólny powinien zostać podzielony po połowie, przy czym małżonkowie mogą dowolnie ustalić, które konkretnie przedmioty dostanie dany małżonek. Nie ma tu znaczenia czy korzystała Pani z tych przedmiotów czy też nie. 2. Jeżeli mąż zbudował coś na działce należącej do rodziców, to stało się to własnością Pani rodziców, a mąż może jedynie skierować do nich roszczenie o zwrot nakładów. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Czy ewentualna wygrana z TotalCasino bądź też, z zakładów bukmacherskich podlega kwocie zwolnionej od zajęcia komorniczego? Także, czy kwota znajdują…
Kamil Zieliński
:
Dzień dobry, środki wygrane w loterii czy w zakładach, mogą być traktowane jako dochód, z mocy prawa nie są zwolnione z egzekucji, ponieważ przepisy nie zawierają wyłączenia w tym zakresie. Pozdrawiam, Kancelaria Prawna Kamil Zieliński
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 4
Co zrobić jeśli rozstałam się z partnerem i mam z nim dwójkę dzieci. Mam 3 dziecko z obecnym partnerem. Poprzedni partner non stop szuka zaczepek, za…
Małgorzata Łukasik
:
Rozumiem, że sytuacja jest trudna. Aby ustalić alimenty, kontakty i miejsce pobytu dzieci, konieczne jest wniesienie sprawy do sądu rodzinnego. Pozew o alimenty oraz ustalenie kontaktów oraz miejsca pobytu dzieci należy złożyć osobno (dwa postępowania). Zapraszam do kontaktu, aby omówić szczegóły i pomóc w przygotowaniu dokumentów oraz reprezentacji w sądzie.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz
:
Dzień dobry, w takiej sytuacji musi Pani zainicjować dwa postępowania. Sprawa o alimenty będzie rozpoznawana w procesie, a o kontakty i ustalenie miejsca zamieszkania dzieci w postępowaniu nieprocesowym. Należy więc złożyć pozew o alimenty oraz wniosek o kontakty i ustalenie miejsca zamieszkania dzieci- w obu pismach najlepiej zawrzeć wnioski o zabezpieczenie. Warto także rozważyć wystąpienie z wnioskiem o ograniczenie władzy- razem z kontaktami. Właściwy w obu sprawach będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania dzieci. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w sporządzeniu pism czy poprowadzeniu spraw, zapraszam do kontaktu. Specjalizuję się w sprawach rodzinnych i chętnie pomogę Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Tomasz R. Weigt
:
Dzień dobry. Zapraszam do kontaktu jeżeli potrzebuje Pani pomocy przy sporządzeniu odpowiednich wniosków oraz pozwu o alimenty do sądu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Katarzyna Zalewska
:
Szanowna Pani. Aby kompleksowo uregulować kontakty ojca z dziećmi należałoby wystąpić o ustalenie kontaktów z dziećmi oraz o ustalenie alimentów na dzieci. Jeżeli ojciec dzieci nie stara się należycie wykonywać swoich obowiązków rodzicielskich i jednocześnie sprawia kłopoty w zajmowaniu się dziećmi warto zastanowić się nad ograniczeniem mu władzy rodzicielskiej. Dodatkowo należy wnosić o ustalenie miejsca zamieszkania dzieci przy Pani, aby nie było tu żadnych wątpliwości. W razie pytań pozostaję do dyspozycji, adwokat Katarzyna Zalewska
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Sprawa dotyczy garażu, który należał do małżonków. Garaż posiada oddzielną kw. Małżeństwo rozwiodło się. Gdy zmarł mąż, żona i ich wspólne dzieci zrz…
Katarzyna Zalewska
:
Dzień dobry. Czy nastąpił podział majątku pomiędzy małżonkami po rozwodzie i jeżeli tak, to komu przypadł garaż. Z wnioskiem do KW powinni wystąpić spadkobiercy ojca, ponieważ sąd nie ma obowiązku przesyłania takich informacji do sądu wieczystoksięgowego. Aby dowiedzieć się kto przyjął spadek należałoby udać się do sądu rejonowego, w którego obszarze mieszkał ostatnio zmarły i wystąpić do archiwum akt, żeby zapoznać się z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku i w ten sposób dowiedzieć się kto jest spadkobiercą ze strony ojca. Aby udzielić szerszej odpowiedzi potrzebna jest analiza ewentualnej dokumentacji w sprawie. Z poważaniem, adwokat Katarzyna Zalewska
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry, Proszę o pomoc, złożyłam wniosek o nakazanie opuszczenia lokalu przez brata, który stosuje przemoc domową wobec mnie, w czasie rozprawy…
Małgorzata Łukasik
:
Dzień dobry, zażalenie na postanowienie o ukaraniu karą porządkową wnosi się do sądu wyższej instancji. Ma Pani na to 7 dni od dnia ogłoszenia postanowienia. Ponadto może Pani złożyć wniosek o uchylenie postanowienia. Warto odwołać się, argumentując, że Pani reakcje wynikały z silnego stresu spowodowanego fałszywymi zeznaniami siostry, a nie z lekceważenia sądu. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę w przygotowaniu zażalenia/wniosku i poprowadzę sprawę.
Kamil Zieliński
:
Dzień dobry, zażalenie zgodnie z art. 50 Prawa o ustroju sądów powszechnych przysługuje do sądu bezpośrednio przełożonego w zależności, w jakiej instancji była rozpatrywana Pani sprawa. Tak więc przykładowo na postanowienie Sądu Rejonowego przysługuje zażalenie do Sądu Okręgowego. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem, zgodnie z art. 394 § 2. kodeksu postepowania cywilnego. Wobec tego w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do sądu o uzasadnienie tego postanowienia (termin 7 dni), a następnie termin na wniesienie zażalenia wynosi 7 dni od otrzymania postanowienia z uzasadnieniem. Pozdrawiam, Kancelaria Prawna Kamila Zielińskiego
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 2
mama nie zostawila testamentu. mieszkam w jej mieszkaniu ktore ja wykupilem w jej imieniu. czy jak bede musial splacic braci czy bedzie to kwota wyda…
Bernadetta Parusińska- Ulewicz
:
Dzień dobry, wartość mieszkania będzie ustalana wg aktualnych cen, ale Panu może przysługiwać roszczenie o zwrot nakładów i wydatków. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Tomasz R. Weigt
:
Dzień dobry. Do dziedziczenia spadku w skład, którego wchodzi mieszkanie powołany został Pan oraz Pana rodzeństwo w częściach równych. W postępowaniu o dział majątku spadku będzie Pan mógł wnieść o rozliczenie i zwrot nakładów, które Pan poniósł na nieruchomość poprzez dokonanie spłaty na Pana rzecz przez pozostałych spadkobierców. Spłata będzie mogła zostać wykonana m.in. poprzez przekazanie Panu odpowiednio większego udziału w nieruchomości. Jeżeli po dokonaniu tego rodzeństwu zostaną jeszcze udziały w nieruchomości, to będzie Pan mógł wnieść o przekazanie Panu całej nieruchomości w zamian za spłatę rodzeństwa. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Wysłano: 2 lipca 2025
Odpowiedzi: 1
Czy zapis w umowie B2B o odpowiedzialności zleceniobiorcy jest bardziej wiążący niż zapis w KC? art. 471 KC: Dłużnik obowiązany jest do naprawienia s…
Bernadetta Parusińska- Ulewicz
:
Dzień dobry, bez analizy całej umowy nie sposób udzielić rzetelnej porady. Zgodnie z przepisem art. 353(1) k.c.: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Twoja przeglądarka nie wspiera lub wyłączono uruchamiania skryptów