TSUE wydał orzeczenie w sprawie hipotek frankowych

TSUE wydał orzeczenie w sprawie hipotek frankowych

Umowa pozbawiona nieuczciwych warunków może pozostać wiążąca dla stron, jednak ze względu na to, że zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości zastąpienia zapisów dotyczących indeksacji do franka, taką umowę można unieważnić – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie hipotek frankowych.

 

Wyrok TSUE. Co oznacza dla frankowiczów?

Wyrok TSUE dotyczy sprawy małżeństwa Dziubaków, które wzięlo kredyt hipoteczny we frankach na 40 lat. Wnieśli oni o unieważnienie umowy, a rozpoznający sprawę Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału cztery pytania prejudycjalne: domagał się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

Na podstawie przepisów unijnej dyrektywy umowa pozbawiona nieuczciwych zapisów, pozostaje wiążąca dla stron w kwestii pozostałych zawartych w niej postanowień. Jest jednak jeden warunek. Musi to być zgodne z przepisami prawa krajowego. Natomiast w Polsce nie ma możliwości usunięcia niektórych zapisów i zastąpienia ich innymi. Dlatego jeśli umowa zawiera nieuczciwe klauzule, po ich usunięciu można ją unieważnić (po pozbawieniu umowy klauzuli dotyczących różnic kursów walutowych, jej charakter i główny przedmiot zmienia się). To dobra wiadomość dla frnakowiczów. Od teraz polskie sądy będą musiały brać pod uwagę wyrok TSUE podczas rozpatrywania spraw frankowych.

 

Wyrok TSUE korzystny także dla kancelarii prawnych?

Orzeczenie TSUE nie oznacza, że umowy kredytowe zostaną unieważnione automatycznie. Kredytobiorca będzie musiał udowodnić w sądzie, że w umowie znajdują się niedozwolone zapisy. Wyrok zatem jest korzystny także dla kancelarii prawnych ze względu na nagły wzrost procesów sądowych w tej sprawie, których spodziewają się komentatorzy.

 

Liczba kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich w Polsce

Liczba kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich w Polsce maleje, a ich procent wśród wszystkich spłacanych kredytów mieszkaniowych w naszym kraju wynosi 23,3. Łączna wartość portfela mieszkaniowych kredytów frankowych spadła w ciągu 12 miesięcy o 7,91 mld (dane z końca czerwca). * Obecnie w Polsce jest około 450 tysięcy kredytobiorców posiadających kredyt we frankach.

 

* dane Biura Informacji Kredytowej