Najnowsze pytania do prawnika w specprawnik.pl
Wspierane przez specprawnik.pl
Wysłano: 31 stycznia 2023
Odpowiedzi: 1
Czy jeżeli pracownik nie rokuje powrotu do pracy z powodu choroby to czy pracodawca może rozwiązać z nim umowe
Bartłomiej Skiba:
Kwestia ta jest uregulowana w art. 53 kodeksu pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem przebywającym na długotrwałym L4 jeżeli: a) niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy lub b) gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Wysłano: 31 stycznia 2023
Odpowiedzi: 3
Witam czy będąc na L4 mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?
Bartłomiej Skiba:
Tak, nie ma żadnych przeszkód. Jako pracownik może Pan/Pani wypowiedzieć umowę będąc na L4.
Wysłano: 30 stycznia 2023
Odpowiedzi: 1
Mam umowę najmu na czas określony z klauzulą o waloryzacji czynszu o inflację zeszłoroczną. Właściciel poinformował mnie o waloryzacji o inflację 202…
Bartłomiej Skiba:
Zasady podwyższania czynszu zostały uregulowane w art. 8a ustawy o ochronie praw lokatorów. Wedle zapisów tego artykułu podwyższenie czynszu nieprzekraczające w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Wypowiedzenie dotychczasowej stawki czynszu (albo innych opłat za używanie lokalu) skutkuje na koniec miesiąca kalendarzowego, a termin wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Oznacza to, że w razie doręczenia lokatorowi wypowiedzeniu dotychczasowej stawki czynszu np. 30 stycznia podwyżka stanie się skuteczna dopiero od 1 maja. Wypowiedzenie wymaga dla swojej ważności formy pisemnej. W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu, lokator może odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania umowy najmu, z upływem okresu wypowiedzenia który wynosi 3 miesiące licząc od upływu ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło doręczenie wypowiedzenia ( odmowy przyjęcia podwyżki). Do końca trwania umowy lokator płaci czynsz w dotychczasowej (niezmienionej) wysokości ( art. 8a ust. 5 pkt 1 i ust. 6 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów). Podwyżka czynszu może nastąpić wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy jej obowiązywania chyba że co innego wynika z umowy.
Wysłano: 9 stycznia 2023
Odpowiedzi: 2
Witam. Czy służebność osobista mieszkania przechodzi na dzieci po śmierci matki? Czy syn zmarłej będąc zamordowany ma prawo nie oddać kluczy do miesz…
Bartłomiej Skiba:
Służebność osobista mieszkania może przejść po śmierci uprawnionego na jego rodziców, dzieci lub małżonka jeśli wynika to z umowy zawartej pomiędzy uprawnionym a właścicielem nieruchomości ( art. 301 par. 2 k.c.). W przypadku braku takiego postanowienia umownego służebność wygasa z chwilą śmierci uprawnionego. Wraz z wygaśnięciem służebności mieszkania osoby przyjęte na mieszkanie tracą możliwość wykonywania nieistniejącego już prawa. Dlatego też syn zmarłej uprawnionej jeśli nie posiada innego tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości )np. umowy najmu, użyczenia) powinien się wyprowadzić. Meldunek nie stanowi podstawy do zamieszkiwania w danej nieruchomości ponieważ nie stanowi tytułu prawnego do władania nieruchomością. Zatem jeśli syn zmarłej uprawnionej do służebności nie chce się wyprowadzić to należy go wezwać do opróżnienia i wydania nieruchomości, następnie jeśli nie wykona wezwania skierować do sądu pozew o eksmisję.
Wysłano: 16 listopada 2022
Odpowiedzi: 2
Witam, Co mogę zrobić w przypadku kiedy z sądu otrzymałam zwrot wniosku, ponieważ braki formalne nie zostały usunięte w zakreślonym terminie?
Bartłomiej Skiba:
Należy wnieść wniosek ponownie tym razem uzupełniony o braki formalne jakie wskazał sąd.
Wysłano: 3 listopada 2022
Odpowiedzi: 2
Dziedziny. Mam komornika krytego składam prawie 2 lata. A w tym tygodniu dostałem pismo że mam się wstawić i chce zająć mi nieruchomość. Generalnie n…
Bartłomiej Skiba:
Nie musicie się Państwo martwić. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego egzekucji nie podlegają prawa niezbywalne. Prawa niezbywalne są to takie prawa, które nie mogą być skutecznie przeniesione na inną osobę. Działkowiec nie jest właścicielem działki, a tylko użytkuje ją na podstawie umowy dzierżawy. Działkowiec zatem nie może zbyć, darować czy zamienić prawa do działki ponieważ tylko stowarzyszenie ogrodowe może ustanawiać na podstawie umowy z działkowcem, prawo do użytkowania działki ( dzierżawa). Należy zwrócić uwagę, że nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Jednakże nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące własność działkowca nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych w razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Mając na uwadze powyższe to nasadzenia, obiekty i urządzenia znajdujące się na działce i trwale związane z gruntem nie mogą one zostać zajęte przez komornika w toku postępowania egzekucyjnego. Komornik może zająć wierzytelność jaka przysługiwać będzie działkowcowi z tytułu nasadzeń, urządzeń czy obiektów działkowych, w przypadku wygaśnięcia umowy dzierżawy działki. Poza tym umowę dzierżawy podpisała wyłącznie Pana żona i to jej przysługuje ewentualna wierzytelność z tytułu nasadzeń itd. w przypadku wygaśnięcia umowy dzierżawy działki.
Wysłano: 2 listopada 2022
Odpowiedzi: 2
Witam Komornik zablokował mi konto bankowe i zostawił bez środków do życia Czy ma takie prawo?
Bartłomiej Skiba:
Komornik może zająć środki na rachunku bankowym jeśli taki sposób egzekucji wskazał wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji. Jeżeli jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, lokaty terminowej lub oszczędnościowy to obowiązuje kwota wolna od zajęcia w wysokości 75% wynagrodzenia minimalnego tj. obecnie 2257,50 zł. Taką kwotę można wypłacić każdego miesiąca z rachunku pomimo jego zajęcia. Kwota wolna od zajęcia nie ma jednak zastosowania do rachunków związanych z działalnością gospodarczą.
Wysłano: 13 października 2022
Odpowiedzi: 3
Czy jest możliwość uzyskania separacja u notariusza?
Bartłomiej Skiba:
Nie ma takiej możliwości. O separacji rozstrzyga Sąd Okręgowy. U notariusza można tylko zawrzeć umowę majątkową małżeńską i wprowadzić rozdzielność majątkową.
Wysłano: 19 kwietnia 2022
Odpowiedzi: 2
Witam, mam spółkę założoną przez system S24. Potrzebuję przekazać część udziałów wspólnikowi. Niestety zgodnie z systemem S24 dokument " Oświadczen…
Bartłomiej Skiba:
W takiej sytuacji trzeba skorzystać z wzorca w S24- umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Oświadczenie o objęciu udziałów spółce dotyczy tylko sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia udziałów w podwyższonym kapitale.
Wysłano: 24 marca 2022
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry proszę o poradę mam pełnomocnictwo potwierdzone przez notariusza z klauzulą apostille ponieważ jest sporządzona z zagranicy. Rozpoczęłam …
Bartłomiej Skiba:
Co do zasady pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci mocodawcy. W wyjątkowych sytuacjach pełnomocnictwo nie wygasa z chwilą śmierci mocodawcy jeżeli to wynika z treści pełnomocnictwa i jest uzasadnione treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Także Pani pełnomocnictwo wygasło i nie może Pani podejmować skutecznych czynności w imieniu babci w postępowaniu rozgraniczeniowym ponieważ będzie to skutkowało nieważnością decyzji wydanej w tym postępowaniu. W tej sytuacji należy poinformować organ ( wójta, burmistrza, prezydenta miasta) o śmierci babci. Na skutek tego zostanie zawieszone postępowanie rozgraniczeniowe do czasu zgłoszenia się do postępowania spadkobierców Pani babci.
Twoja przeglądarka nie wspiera lub wyłączono uruchamiania skryptów