Najnowsze pytania do prawnika w specprawnik.pl
Wspierane przez specprawnik.pl
Wysłano: 11 listopada 2024
Odpowiedzi: 1
Czy jeśli członek spółdzielni, który jest w Radzie Nadzorczej spółdzielni, przepisze mieszkanie na córkę, to treści członkostwo i automatycznie miejs…
Bartłomiej Skiba:
Członek spółdzielni mieszkaniowej traci członkostwo z chwilą zbycia prawa odrębnej własności lokalu. Natomiast członkiem Rady Nadzorczej w spółdzielni może być tylko członek spółdzielni co oznacza, że utrata członkostwa skutkuje wygaśnięciem mandatu w Radzie Nadzorczej. Podsumowując jeżeli członek spółdzielni przepisze mieszkanie na córkę to automatycznie utraci członkostwo w spółdzielni i mandat w Radzie Nadzorczej.
Wysłano: 28 października 2024
Odpowiedzi: 3
Dzień dobry jak moja mama dostała pismo o dziedziczenia spadku po kuzynie i go odrzuciła Czy my jako jej dzieci też musimy się zrzeknac spadku?I czy …
Bartłomiej Skiba:
Jako dzieci musicie Państwo odrzucić spadek po kuzynie mamy ponieważ w miejsce spadkobiercy, który odrzucił spadek wstępują jego zstępni czyli dzieci. Z chwilą powzięcia informacji o odrzuceniu spadku przez waszą mamę rozpoczyna dla Was jako jej dzieci bieg termin do odrzucenia spadku po jej kuzynie także zalecam nie czekać tylko sprawę odrzucenia spadku załatwić od razu.
Wysłano: 28 października 2024
Odpowiedzi: 2
Ojciec śp. zmarł w grudniu ub. roku. Po paru miesiącach przejąlem spadek z 2 siostrami u notariusza. Jest nas 3 spadkobiercow. Tymczasem 2 tyg. temu…
Bartłomiej Skiba:
W tej sytuacji pozostaje Panu tylko roszczenie o zachowek od sióstr i macochy. Należy rozpocząć od wezwania o zapłatę zachowku. Jeśli siostry i macocha będą chciały dobrowolnie zapłacić Panu zachowek to należy zawrzeć z nimi ugodę. Jeśli siostry i macocha nie zareagują na wezwanie lub nie dojdzie pomiędzy wami do porozumienia to pozostaje złożenie pozwu do sądu z roszczeniem o jego zapłatę.
Wysłano: 27 października 2024
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry Po wydanym nakazie zapłaty przez sąd w postępowaniu nakazowym zgłosiłam się z wnioskiem o zabezpieczenie do komornika. Komornik zabezpi…
Bartłomiej Skiba:
Koszty postępowania zabezpieczającego ponosi według ogólnej zasady strona która przegrywa sprawę. Chcąc odzyskać koszty postępowania zabezpieczającego w zależności od sytuacji należy: 1. w sytuacji gdy dłużnik wniesie zarzuty od nakazu zapłaty należy złożyć do sądu wniosek o zasądzenie kosztów postępowania zabezpieczającego - w tym przypadku sąd w orzeczeniu kończącym sprawę rozstrzygnie o kosztach postępowania zabezpieczającego, 2. w sytuacji gdy dłużnik nie wniesie zarzutów od nakazu zapłaty należy złożyć do sądu, który wydał nakaz zapłaty wniosek o zasądzenie kosztów postępowania zabezpieczającego od dłużnika. Wniosek należy złożyć w terminie 2 tygodni od uprawomocnienia się postanowienia komornika o kosztach tego postępowania.
Wysłano: 27 października 2024
Odpowiedzi: 4
Chciałabym zmienić ugodę sądowa dotyczącą kontaktów moich dzieci z ich babcią. Córka 13 lat nie chce już kontaktów z babcią, syn 6lat chce jeździć do…
Bartłomiej Skiba:
Należy złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zmianę ustalonych ugodą sądową kontaktów pomiędzy babcią a wnukami. Wniosek taki podlega opłaci 40 zł. We wniosku trzeba opisać dlaczego ustalone ugodą kontakty powinny ulec zmianie np. co jest przeszkodą aby kontakty odbywały się w dotychczasowy sposób.
Wysłano: 26 października 2024
Odpowiedzi: 3
Witam chcę sprzedać mieszkanie ale w księdze wieczystej jest moje panieńskie nazwisko, czy muszę dokonać aktualizacji ksiądz wieczystych przed sprzed…
Bartłomiej Skiba:
Nie musi Pani aktualizować wpisu w księdze wieczystej. Wystarczy przy zawieraniu umowy sprzedaży dostarczyć do notariusza odpis aktu małżeństwa.
Wysłano: 29 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Jakie dokumenty muszę przedłożyć pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od 29 lutego 2024 do 31sierpnia 2024. Umowę chce zakończyć z upływem te…
Bartłomiej Skiba:
Umowa ulega rozwiązaniu z upływem czasu na jaki została zawarta dlatego też nie musi Pan/Pani wysyłać wypowiedzenie umowy. W takim przypadku wystarczy wysłać tylko świadectwo pracy.
Wysłano: 28 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Po 5 latach okazało się, że nie jestem ojcem dziecka. Przyznała się do tego matka dziecka i potwierdziły to testy DNA. Matka dziecka zaczęła utrudnia…
Bartłomiej Skiba:
W takiej sytuacji może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Zazwyczaj w takim przypadku może się Pan spodziewać reakcji matki w postaci pozwu o alimenty oraz wniosku o ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Wysłano: 8 lipca 2024
Odpowiedzi: 1
Witam!chce spłacić wierzyciela w całości, a co z kosztami egzekucyjnymi
Bartłomiej Skiba:
Zapłata całości zobowiązania bezpośrednio wierzycielowi gdy został już wszczęta egzekucja nie zwalnia dłużnika z obowiązku poniesienia opłaty egzekucyjnej na rzecz komornika. Wysokość opłaty zależy od tego kiedy nastąpi zapłata. Jeżeli zapłata całości zobowiązania nastąpi bezpośrednio do komornika w okresie miesiąca od otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji to opłata egzekucyjna wyniesie 3% egzekwowanego roszczenia. Natomiast zapłata komornikowi po upływie miesiąca od otrzymania zawiadomienia o egzekucji lub zapłata całości roszczenia bezpośrednio wierzycielowi skutkuje pobraniem przez komornika 10% egzekwowanej kwoty. Można złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Wniosek składa się do sądu za pośrednictwem komornika w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia komornika o ustaleniu kosztów postępowania.
Wysłano: 3 lipca 2024
Odpowiedzi: 2
Czy przyszły spadkobierca ,zrzekając się notarialnie zachowku ,traci do niego prawo po śmierci spadkodawcy ,pomimo ,że przyszły spadkodawca zostawił …
Bartłomiej Skiba:
Zrzeczenie się zachowku powoduje, że zarówno przyszły spadkobierca, który podpisał taką umowę z przyszłym spadkodawcą jak i jego zstępni tracą prawo do zachowku. Jednakże jeżeli umowa o zrzeczenie się obejmuje tylko zachowek, zrzekający się może dziedziczyć zarówno na podstawie testamentu, jak i na podstawie ustawy.
Twoja przeglądarka nie wspiera lub wyłączono uruchamiania skryptów