Najnowsze pytania do prawnika w specprawnik.pl
Wspierane przez specprawnik.pl
Wysłano: 9 września 2024
Odpowiedzi: 4
Dzień dobry. Problem: pieniądze na moim koncie po mojej śmierci. Czy mogę jakoś zadysponować nimi za życia? Przykładowo: notarialnie potwierdzone st…
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, jak najbardziej - najprościej jest sporządzić testament, testament notarialny jest jedną z form testamentu. Pozdrawiam
Wysłano: 29 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Interesuje mnie analiza umowy kredytu gotówkowego pod kontem SKD. Czy umowa została zawarta z godnie prawem bankowym??? Jaki jest koszt takiej analiz…
...
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, w celu dokonania wyceny kosztu analizy umowy - proszę o jej przesłanie w korespondencji priv. Sankcja kredytu darmowego mówiąc najprościej, to prawo konsumenta do spłaty kredytu konsumenckiego bez odsetek i innych kosztów, jeśli kredytodawca naruszył obowiązki informacyjne względem konsumenta, wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Jest to instytucja przewidziana w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. W takim przypadku konsument ma prawo do zwrotu wszystkich opłat i prowizji pobranych przez kredytodawcę oraz do obniżenia oprocentowania kredytu do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że kredytodawca nie może liczyć na żadne korzyści z udzielenia kredytu konsumenckiego i ponosi ryzyko utraty kapitału. Sankcja kredytu darmowego jest bardzo surowa i ma na celu skłonić kredytodawców do przestrzegania przepisów dotyczących informowania konsumentów o warunkach i kosztach kredytu. Jednak nie każde naruszenie obowiązku informacyjnego skutkuje jej zastosowaniem. Sąd może odstąpić od jej orzeczenia, jeśli uzna, że jest to nieproporcjonalne do stopnia i skutków naruszenia lub jeśli naruszenie zostało usunięte przez kredytodawcę przed wniesieniem powództwa przez konsumenta. Ponadto sankcja ta nie ma zastosowania do umów zawartych przed wejściem w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli przed 18 grudnia 2011 r. Pozdrawiam
Wysłano: 23 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 3
Dzień dobry, wraz ze wspólnikiem prowadzimy sp. z o.o., która prowadzi aplikację umożliwiającą przedsiębiorcom dodawanie dokumentów w określonym sza…
...
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, Myślę że kluczowe w sprawie jest zamieszenie odpowiednich sformułowań w regulaminie Państwa portalu dot. udzielenia licencji. Bardziej szczegółowych porad mogę udzielić po uzyskaniu bliższych szczegółów sprawy.
Wysłano: 23 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 1
Witam Mam pytanie- jestem żołnierzem OT i obecnie przebywam na urlopie bezpłatnym do marca 2025r. Zwróciłam się do mojego pracodawcy o skrócenie ur…
Maciej Podgórski:
Szanowna Pani, Pracodawca działa wbrew prawu i najwyraźniej odmawia Pani dopuszczenia do pracy na Pani stanowisku. Jeśli chodzi o przeniesienie to w zależności od tego co jest zapisane w Pani umowie o pracę to taka zmiana możę wymagać tzw. wypowiedzenia zmieniającego (po jego wręczeniu ma Pani termin na decyzję o przyjęciu zmiany lub nie - w zasadzie do połowy okresu wypowiedzenia), jednakże z racji ochrony jaką daje Pani status żołnierki OT to rozwiązanie umowy raczej nie powinno wchodzić tut w rachubę. Ustawa o obronie Ojczyzny w stanowi, bowiem, że: "Art. 303. 1. Stosunek pracy z osobą powołaną do pełnienia zasadniczej służby wojskowej albo terytorialnej służby wojskowej może być rozwiązany tylko za zgodą pracownika. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy, a także jeżeli pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. 3. Jeżeli okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu powołania pracownika do służby, o której mowa w ust. 1, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika. Art. 304. 1. Osobie pozostającej w stosunku pracy i odbywającej szkolenie, o którym mowa w art. 143 ust. 2, udziela się urlopu bezpłatnego na czas trwania szkolenia. 2. Od dnia poinformowania pracodawcy o terminie rozpoczęcia szkolenia, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1, do dnia jego zakończenia oraz w okresie trwania szkolenia, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 2, a także przez okres 12 miesięcy od dnia jego zakończenia, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć stosunku pracy z osobą odbywającą to szkolenie. Przepisy art. 303 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio. 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na okres próbny albo na czas określony nie dłuższy niż 24 miesiące, a także w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz w sytuacjach określonych w art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 oraz z 2023 r. poz. 641 i 1784). 4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, jeżeli pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych. Zachęcam do dalszego kontaktu w celu poprowadzenia tej sprawy.
Wysłano: 10 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 1
Jestem pracownikiem Domu Pomocy Społecznej, zostałam uderzona w twarz przez pensjonariusza oberwałam w czubek nosa po czym doznałam krwotoku(DPS o p…
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, jest kilka wątków w tej sprawie, po pierwsze zdarzenie to winno być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie, które charakteryzuje się czterema cechami występującymi jednocześnie: nagłością – co do zasady zdarzenie będące wypadkiem przy pracy powinno zadziać się w ciągu trwania dnia pracy; przyczyną zewnętrzną – czyli taką, która nie wynika z wewnętrznych uwarunkowań organizmu pracownika, np. choroby; związkiem z pracą, czyli nastąpiło: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy; urazem lub śmiercią – które definiuje się jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wewnętrznych pracownika w wyniku zadziałania czynnika zewnętrznego. Uraz nie musi skutkować niezdolnością do pracy (zwolnieniem lekarskim). Ustalenia dotyczące wypadku przy pracy pracownika dokumentowane są w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi, który otrzyma zwolnienie lekarskie przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy zasiłku. Po drugie, wątek karnoprawny, w pytaniu zawarto informację, że na miejsce zdarzenia przybyła Policja i dokonano czynności sprawdzających. Są to czynności, które mogą być podejmowane po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie, mające na celu zweryfikowanie wstępne czy zachodzi konieczność wszczęcia postępowania. Jeżeli zatem chce Pani dowiedzieć się czy w sprawie zostanie wszczęte postępowanie karne, z Pani udziałem jako pokrzywdzonej, to winna Pani skontaktować się z jednostką Policji, która była na miejscu zdarzenia i której funkcjonariusze podjęli rzeczone czynności. Wreszcie wątek cywilny - można także podjąć próbę pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu tzw. deliktu (czynu niedozwolonego), a także, jeśli np. pracodawca był ubezpieczony na wypadek zdarzeń takich jak opisane, spróbować uzyskać odszkodowanie zgłaszając się do ubezpieczyciela. Pozdrawiam
Wysłano: 8 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 1
Czy mogę sprzedać lufkę, bletki, zapalniczkę oraz zapałki osobom nieletnim?
Maciej Podgórski:
Zapalniczka oraz zapałki nie są w ogóle objęte zakazem sprzedaży osobom małoletnim. Zgodnie natomiast z przepisami ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, bletki oraz lufki zalicza się tzw. rekwizytów tytoniowych. W myśl art. 2 pkt 26) ww. Ustawy rekwizyty tytoniowe to artykuły i przyrządy przeznaczone do używania tytoniu lub wyrobów tytoniowych, z wyłączeniem zapalniczek i zapałek, takie jak papierośnice, cygarniczki, bibułki papierosowe, urządzenia do zwijania papierosów, fajki oraz przybory do ich czyszczenia i nabijania, popielniczki, obcinacze do cygar, oraz artykuły i przyrządy przeznaczone do używania papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych. Sprzedaż tych produktów osobom nieletnim nie podlega jednak restrykcjom Ustawy, takim jak sprzedaż wyrobów tytoniowych, która jest oczywiście zakazana.
Wysłano: 8 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Czy w rozumieniu przepisów ustawy o prawach konsumenta, lub innych definiujących artykuły higieniczne, ekspres do kawy jest takim artykułem ? Dzięku…
Maciej Podgórski:
Szanowna Pani, zgodnie z przepisem art. 38 pkt 5 Ustawy o prawach konsumenta, towary dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, których, po otwarciu opakowania, nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu, nie są objęte prawem konsumenta do odstąpienia od umowy dotyczącej ich zakupu. Wspomniane wyżej "artykuły higieniczne" to zatem w głównej mierze produkty służące do bezpośredniego kontaktu z ciałem człowieka, w szczególności takie jak: kosmetyki, perfumy, artykuły opatrunkowe, soczewki kontaktowe. Ekspres do kawy nie spełnia ww. kryteriów. W związku z powyższym, konsument będzie mieć prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży, mającej za przedmiot ekspres do kawy, w terminie 14 dni od dnia objęcia ekspresu w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią, inną niż przewoźnik, bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów odesłania towaru. Opinię tę potwierdza pośrednio orzecznictwo, np. wyrok SOKIK w Warszawie z dnia 18.06.2020 r., sygn. akt XVII AmA 6/18, LEX nr 3042492, w którego uzasadnieniu czytamy, iż: „Zdaniem Prezesa UOKiK nie można kwestionować możliwości odstąpienia od umowy konsumentowi, który zakupił i sprawdził działanie szybkowaru, tostera, czajnika elektrycznego lub ekspresu do kawy (...) Nie ma podstaw do zakwalifikowania tego urządzenia do produktów, których po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względów higienicznych lub ochrony zdrowia”. Pozdrawiam.
Wysłano: 7 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Witam czy mając podpisaną umowę o współpracy mogę działać na działalności nierejestrowanej ? Zaznacza że jest to świadczenie usług , praca nie ma cha…
Maciej Podgórski:
Szanowna Pani, bycie stroną umowy o współpracy samo w sobie nie wyklucza prowadzenia działalności tzw. nierejestrowanej, z zastrzeżeniem że działalność taka nie może naruszać postanowień tejże umowy o współpracy (mam tu na myśli możliwe klauzule dodatkowe jakie pojawiają się w tego typu umowach jak: klauzula o zakazie konkurencji, klauzula "wyłączności" czy klauzula poufności). Odnośnie samej działalności nierejestrowanej wskazania wymaga, iż zgodnie z przepisem art. 5. Ustawy Prawo przedsiębiorców - nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną powyżej, prawo przewiduje, że działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty. W takim przypadku, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie. Przez "przychód należny" rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Wysłano: 6 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 3
Jak można odzyskać pieniądze od fałszywych brokerów i ili to kosztuje
...
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, do tego typu spraw należy podchodzić ze świadomością że droga do uzyskania naprawienia szkody wyrządzonej przez osoby, które potencjalnie dopuściły się czynów zabronionych (w tym przestępstwo oszustwa lub przywłaszczenia) może być długa. W takich sprawach konieczne jest uzyskanie wsparcia ze strony pełnomocnika - prawnika zawodowo zajmującego się tego typu sprawami. Aby podać koszt prowadzenia takiej sprawy należałoby wpierw zapoznać się ze szczegółami sprawy: o odzyskanie jakiej kwoty chodzi, jakie były okoliczności zaboru środków pieniężnych przez "fałszywych brokerów" i w jaki sposób do tego doszło, czy pytający posiada jakieś dokumenty związane ze sprawą. W razie zainteresowania zapraszam do dalszego kontaktu. Pozdrawiam
Wysłano: 5 sierpnia 2024
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry. Sprzedaję gospodarstwo rybackie prywatnym osobom. zapłatę mam otrzymać z konta spółki z oo której jedna z tych osób jest współwłaścicie…
...
Maciej Podgórski:
Dzień dobry, taka transakcja może budzić istotne wątpliwości natury prawnej i podatkowej. Zbycie w drodze sprzedaży gospodarstwa następuje w formie aktu notarialnego - zasadniczo zatem strony które stają do aktu winny również wywiązać się ze swoich podstawowych zobowiązań - w tym do zapłaty ceny. Jeżeli cenę uiszcza osoba trzecia względem kupujących (tj. spółka z o.o.), to jest to sytuacja mogąca budzić poważne wątpliwości, chyba że zostanie wykazane że zapłata ceny następuje "w imieniu i na rzecz" kupujących (np. na mocy odrębnej umowy "powierniczej"). Ma to istotne znaczenie ponieważ ze sprzedażą gospodarstwa wiąże się szereg korzyści podatkowych, nad prawidłowością zastosowania których czuwa fiskus. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, przez prowadzenie działalności rolniczej należy rozumieć prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji m.in. rybnej. Z kolei zgodnie z ustawą o podatku rolnym (art. 2) - za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej, a za działalność rolniczą uważa się także chów i hodowlę ryb. Zgodnie z art. 9.2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - zwalnia się z tego podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia, a na podstawie art. 21 ust. pkt 28 ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody (czyli np. uzyskana cena) uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny. Pozdrawiam
Twoja przeglądarka nie wspiera lub wyłączono uruchamiania skryptów