Wyszukani prawnicy na mapie:

Zwiń filtry

Filtruj wg nastepujących kryteriów

Sprawy prywatne

Sprawy firmowe

Prawnik Opole wyniki wyszukiwania: znaleziono 44 oferty

Filtruj wg kryteriów

Kancelaria Radcy Prawnego Sebastian Borowy

Ozimska 40/304, 45-058 Opole

Odpowiada w ciągu 3 godzin

  • Przykłady przeprowadzonych spraw
  • Odpowiedzi na pytania

Mój ojciec wziął ślub z inną kobietą. Po śmierci mojego ojca macocha odziedziczyła po nim mieszkanie, które następnie chce zapisać mi. Czy od tego spadku zapłacę podatek?

Dzień dobry, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na kolejność dziedziczenia, jeżeli nie było sporządzonego testamentu, to w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci, a to oznacza że Pan/Pani również powinni dziedziczyć. Ale jak wskazałem, to zależy w jakiej formie spadek po ojcu odziedziczyła jego żona, a Państwa macocha. Co do kwestii dziedziczenia po macosze, ustawa o podatku od spadku i darowizn przewiduje zwolnienie w następujących sytuacjach: art. 4a: Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: 1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz Wobec powyższego w Państwa przypadku niezależnie od sposobu nabycia mieszkania (testament, darowizna za życia) mogą Państwo zostać zwolnieni z podatku, ale trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności przed Urzędem Skarbowym, tj. zawiadomienia urzędu we właściwym czasie. Pozdrawiam

Czy mogę odmówić składania zeznań w sprawie karnej która toczy się przeciwko wujkowi (brat ze strony ojca).

Szanowny Panie, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego -co do zasady każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Odmówić składania zeznań może jedynie osoba najbliższa, którą zgodnie z art. 115 § 11 Kodeksu karnego osobami najbliższymi dla oskarżonego pozostają: 1) małżonek; 2) krewni w linii prostej, czyli: a) wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, b) zstępni, którymi są: dzieci, wnuki, prawnuki; 3) krewni w linii bocznej – rodzeństwo, w tym także rodzeństwo przyrodnie; 4) powinowaci w linii prostej, czyli: a) wstępni – ojczym, mąż babki, prababki, macocha, żona dziadka, pradziadka, a także rodzice, dziadkowie, pradziadkowie małżonka, b) zstępni – zięć, synowa, dzieci wnuków, prawnuków własnych oraz dzieci, w tym pasierb. Prawo odmowy zeznań przysługuje także świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem. A także prawo odmowy zeznań trwa mimo ustania małżeństwa lub przysposobienia. Świadek może jedynie uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Świadek może również żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą. Mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy może Pan uchylić się od odpowiedzi na poszczególne pytania, jednak nie może Pan odmówić składania zeznać.

Kancelaria Radcy Prawnego Marek Misiejczuk

Opole

Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Detyna

Opole

Kancelaria Radców Prawnych Kaszta & Janikowska s.c.

Opole

Kancelaria Adwokacka Przystalska Pyrdek s.c.

Opole

Maszestow Jan. Kancelaria radcy prawnego

Opole

Kancelaria Adwokacka Paweł Mehl

Opole

Daria Linkowska Kancelaria Radcy Prawnego

Opole

Wróć na górę