Portfolio grafika - czy możesz pochwalić się swoją pracą?

Tytuł może brzmieć absurdalnie, ale praktyka wskazuje, że odpowiedź nie jest prosta. Często zadawane mi są pytania o to czy pomimo podpisania umowy, na podstawie, której przenoszone są prawa majątkowe do dzieła, można pochwalić się swoją pracą w portfolio. Zagadnienie to dotyczy nie tylko grafików, ale to właśnie ta grupa zawodowa najczęściej się nad tym zastanawia.

Autorskie prawa osobiste a majątkowe

Po pierwsze należy rozróżnić autorskie prawa majątkowe od osobistych.

  1. Osobiste - czyli w skrócie prawo do autorstwa, oznaczania utworu swoim nazwiskiem, pseudonimem itp. są niezbywalne, nierozerwalne z osobą twórcy.
  2. Majątkowe - czyli prawo do rozpowszechniania utworu i czerpania z niego korzyści, są zbywalne (tak dziedziczne jak i można je przenieść na inny podmiot na podstawie umowy).

Patrząc na powyższe możemy dojść do wniosku, że skoro nie można zbyć praw osobistych to znaczy, że zawsze mamy prawo ten utwór pokazać w moim portfolio, jednak nie jest to tak proste. Argumentów za taką koncepcja jest tyle samo ile argumentów przeciw.

W portfolio za zgodą klienta

Moim zdaniem nie należy automatycznie uznawać, że pomimo przeniesienia praw majątkowych do dzieła dalej mogę wstawiać np. zdjęcie na swoją stronę internetową, lub w swój katalog prac.

Klauzule umowne

Można jednak tę kwestię w bardzo prosty sposób uregulować: zapewnić sobie odpowiedni zapis w umowie np. że Zamawiający wyraża zgodę na to, by Autor umieszczał Dzieło na swojej stronie internetowej/blogu/portfolio itp. Nie musi to być wcale skomplikowane i długie, a oszczędzi nam to czasu i nerwów w przypadku np. konfliktu z klientem. Warto o tym pamiętać przy negocjowaniu warunków umowy. Umowy wymagają porozumienia stron, a gdy takie kwestie wyjaśni się na początku, obie strony będą miały świadomość swoich uprawnień i zobowiązań.

Podsumowując zatem pamiętaj o rozwianiu wątpliwości odnośnie możliwości umieszczania swoich dzieł w portfolio, za pomocą odpowiedniego postanowienia w umowie.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy napisz do mnie paula@legallart.pl