Znaczenie sekcji zwłok dla odpowiedzialności szpitala za błąd medyczny
Rodzina zmarłego pacjenta, jeszcze w okresie głębokiej żałoby, tuż po tragicznym dla niej zdarzeniu, jakim jest odejście osoby bliskiej, stawiana jest przed niezwykle trudnym wyborem – wyrazić zgodę na sekcję zwłok, czy też zgody tej odmówić. Decyzja o zaniechaniu sekcji zwłok może mieć (i zwykle ma) istotne znaczenie dla ewentualnego dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Protokół sekcji zwłok jest niezwykle istotnym dowodem w sprawie, którego nie sposób zastąpić innym dowodem, zaś sama sekcja zwłok daje nam wiedzę na temat przyczyny zgonu (jeżeli jest ona wątpliwa).
Specyfika spraw o zadośćuczynienie za krzywdy powstałe u pacjentów placówek zdrowia na skutek udzielonych im świadczeń opieki zdrowotnej wyraża się w tym, że w wielu wypadkach nie jest możliwe pozyskanie wiedzy o pewności związku przyczynowego pomiędzy doznaną szkodą a zachowaniem pracowników jednostki leczniczej, dlatego należy odwołać się do prawdopodobieństwa takiego związku w stopniu wysokim , nie wymagającym od osoby poszkodowanej ścisłego i pewnego udowodnienia jaka dokładnie była przyczyna powstałej szkody.
Zgodnie z orzecznictwem sądów cywilnych, gdy sąd nie będzie mógł uznać, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, że czynności medyczne podjęte przez lekarza pozwanego szpitala (zaniedbania personelu medycznego) miały bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy ze śmiercią pacjenta, a sama przyczyna zgonu nie jest pewna, brak sekcji zwłok może uniemożliwić przyjęcie wysokiego prawdopodobieństwa istnienia związku przyczynowego . Jak się przyjmuje, zastosowanie konstrukcji dowodu prima facie , opartego na swobodnym wnioskowaniu, powinno odpowiadać zasadom logicznego rozumowania oraz doświadczenia życiowego. Do stwierdzenia istnienia związku przyczynowo-skutkowego wystarczające jest stwierdzenie wysokiego prawdopodobieństwa. Gdy stopień prawdopodobieństwa jest zbyt niski, nie można uznać istnienia związku przyczynowego za wykazany . Gdy w sprawie istnieją istotne wątpliwości, które mogłyby zostać rozwiane poprzez przeprowadzenie sekcji zwłok, jej brak może stanowić przeszkodę do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia i skutkować oddaleniem powództwa w całości.